Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Branża hotelarska rozwija ekologiczne rozwiązania

16/01/2024

image

Branża hotelarska rozwija ekologiczne rozwiązania

Innowacyjne stacje ładowania aut od Eway zapewniają komfort gościom i podnoszą standard hoteli

Z uwagi na przepisy prawa o elektromobilności oraz efektywności energetycznej budynków, a także znaczący wzrost samochodów z napędem elektrycznym, rośnie w Polsce zapotrzebowanie na infrastrukturę do ładowania tych pojazdów. Dotyczy to także obiektów hotelowych, w których klienci przebywają zwykle od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Polska firma Eway, jako producent i operator stacji ładowania aut elektrycznych, dostarcza zaawansowane technologiczne i pełne rozwiązanie w tym zakresie. Na korzyści z tego płynące mogą liczyć zarówno inwestorzy, właściciele i zarządcy obiektów hotelarskich, jak również ich goście. 

Elektromobilność na polskich drogach

-Rozwijamy współpracę z różnymi podmiotami - inwestorami, zarządcami czy administratorami osiedli mieszkaniowych, centrów handlowych, a także z sektora HoReCa. Już dziś ich zapotrzebowanie na stacje do ładowania samochodów elektrycznych jest bardzo duże. Wynika ono z jednej strony ze wzrostu liczby tego typu aut w Polsce, a tym samym z konieczności zapewnienia im punktów do ładowania, z drugiej zaś z regulacji prawnych - mówi Karol Pawlak, Prezes Zarządu Eway. I dodaje: - W przypadku obiektów hotelowych posiadanie stacji niewątpliwie podnosi ich standard, są one chętniej odwiedzane przez podróżnych. Trend upowszechnienia stacji ładowania samochodów z napędem elektrycznym będzie się umacniał w kolejnych latach. Przepisy UE wskazują bowiem, że po 2035 r. nie będzie można rejestrować nowych aut spalinowych.

Według ustawy o elektromobilności, od 1 stycznia 2025 roku budynki niemieszkalne, mające więcej niż 20 stanowisk postojowych powinny posiadać co najmniej 1 stację ładowania samochodów elektrycznych na 5 stanowisk. Wymagania te mają również zastosowanie w przypadku przedsiębiorców projektujących lub budujących nowe budynki niemieszkalne, z którymi związanych jest więcej niż 10 miejsc postojowych oraz w przypadku budynków poddawanych przebudowie lub remontowi.

Korzyści dla właścicieli

Stacje ładowania Eway, po ich zakupie, wchodzą w posiadanie właściciela danego obiektu czy przylegającego do niego parkingu, na którym są zainstalowane. Jednak tu współpraca się nie kończy. Firma zdejmuje z hotelu cały szereg zadań. Po stronie Eway jest nie tylko przygotowanie odpowiedniej oferty i montaż stacji, ale także odbiory techniczne, ich obsługa techniczna oraz księgowo-finansowa, czy umowy z dostawcą usług płatniczych.

Ładowarki Eway mogą znajdować się wewnątrz budynków, bezpośrednio do nich przylegać w formie naściennej ładowarki, a także mogą być zainstalowane na otwartych przestrzeniach jako stacje wolnostojące. Swym zasięgiem obejmują od 3 do 6 miejsc parkingowych. Wyposażone są w kable do ładowania lub gniazda, a wygląd zewnętrzny każdej stacji dopasowywany jest do preferencji danego klienta i estetyki obiektu. Stacje polskiej firmy nie wymagają budowy osobnego transformatora, a ich zakup można amortyzować.

Na czym zarabia hotel?

Hotele stanowią idealne miejsce na naładowanie auta przed dalszą trasą lub drogą powrotną podczas kilku czy kilkunastogodzinowego pobytu. Takie obiekty dzięki stacjom zyskują ważną przewagę konkurencyjną na tle działającej w okolicy bazy hotelowej, stanowiąc dodatkowe udogodnienie dla przebywających w nich gości.

Właściciel stacji sam kształtuje politykę cenową stacji – usługa ładowania może być nieodpłatna, ale może stanowić także dodatkowe źródło dochodu, np. poprzez sprzedaż przestrzeni reklamowej na ekranie stacji. Stacje mają także możliwość identyfikacji użytkowników, co umożliwia inną taryfę dla gości VIP, a inną na przykład dla osób, które parkują przy hotelu tylko na kilka godzin.

Efektywne zarządzanie stacjami zapewnia możliwość bieżącego, zdalnego monitorowania ich infrastruktury i poszczególnych parametrów. Co ważne odpowiednie oprogramowanie zapewnia oszczędność mocy umownej nawet w przypadku jednoczesnego ładowania wielu pojazdów.

Rozwiązanie Eway jako pierwsze w Europie zaopatrzone jest w wirtualny terminal płatniczy typu SoftPos, który transakcje rozlicza w bezpiecznym wirtualnym serwerze. Brak tradycyjnego terminala płatniczego oznacza dla właściciela stacji brak kosztów związanych z regularną certyfikacją i awaryjnością.

Zalety dla gości

Stacje Eway spełniają najwyższe unijne normy bezpieczeństwa. Urządzenia produkowane są w Polsce, a ich komponenty w Europie i USA, co przekłada się na ich wysoką jakość. Lekka i wytrzymała obudowa ze stali kwasoodpornej sprawia, że są odporne na czynniki zewnętrzne jak słońce czy silny wiatr.

Płacić można zbliżeniowo – kartą płatniczą lub jej nośnikiem (smartfonem czy smartwatchem) bez potrzeby posiadania jakichkolwiek aplikacji, co również jest dużą zaletą na tle innych rozwiązań rynkowych. Użytkownicy mają do wyboru 5 języków, a sam proces płatności jest niezwykle intuicyjny. Fakturę lub paragon otrzymują na wskazany adres e-mail, co od lipca 2024 r. stanowić będzie wymóg prawny.