Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Polacy stawiają na elektromobilność. Eway z finansowaniem na rozwój

07/11/2023

image

Eway, polski operator i producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, pozyskał finansowanie w wysokości 3 mln na rozwój. Spółka ma już za sobą pierwsze realizacje, a w 2024 roku planuje istotnie zwiększyć skalę działalności na rynku polskim i rozpocząć europejską ekspansję.

Polska innowacja


Regulacje dotyczące sprzedaży aut spalinowych, nad którymi pracują urzędnicy unijni, nieprzypadkowo zbiegają się z rosnącym rynkiem aut elektrycznych. Polska, gdzie zarejestrowanych jest już niemal 50 tysięcy „elektryków”, także prężnie się rozwija na tym polu. Teraz ta transformacja może przyspieszyć, ponieważ polscy inżynierowie wywodzący się z Politechniki Warszawskiej opracowali i wyprodukowali stacje ładowania inne niż te dotychczas dostępne na rynku.

Stacje Eway wyróżnia technologia, na którą czekało wielu kierowców samochodów elektrycznych – są łatwe w obsłudze, bezpieczne, a przy tym nie wymagają jakichkolwiek aplikacji. Co więcej – po raz pierwszy w Europie zastosowano w nich zintegrowany system płatności bez fizycznego terminala płatniczego. Wystarczy opłacić zbliżeniowo usługę kartą płatniczą i naładować samochód, a terminal prześle nam fakturę lub paragon na wskazany adres mailowy. 
 

image

Elektromobilność jako biznes

Eway to firma ze 100% polskim kapitałem. Komponenty wykorzystywane do produkcji stacji są wytwarzane w Europie i USA, a produkcja odbywa się w podwarszawskich Błoniach. Zaangażowanie w jakość i innowacje przyniosło Spółce wsparcie finansowe na dalszy rozwój w wysokości 3 mln PLN. Za proces pozyskania środków odpowiadał Rubicon Partners, fundusz venture building, który od stycznia b.r. wspiera Eway w komercjalizacji technologii. 

Najpierw Polska, potem Europa

Spółka ma już nie tylko produkt, ale i pierwsze realizacje. We wrześniu br. ukończono prace techniczne nad 4 stacjami. Trzy z nich są już dostępne w Szczecinie, a czwarta wkrótce będzie dostępna dla kierowców w Warszawie.  Jeszcze w tym roku Spółka odda kolejne 50 stacji. Natomiast już w 2024 r. Eway wdroży plan uruchomienia kilkuset stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej.

- Mamy duże ambicje. Nasze stacje są zoptymalizowane pod kątem działania w całej Europie, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone rozwiązania transportowe. Są to stacje ładowania typu AC, czyli tzw. wolnego ładowania. To właśnie taki rodzaj polecają producenci aut, ponieważ jest znacznie bardziej korzystny dla baterii auta. Co ważne  – stacje są nie tylko innowacyjne, ale i w pełni bezpieczne - ich parametry przewyższają unijne normy bezpieczeństwa. Z takim produktem możemy śmiało myśleć o ekspansji – mówi Karol Pawlak, Prezes Eway.